Facebook Pixel
Płać tak jak lubisz w Zeegma
Płać tak jak lubisz w Zeegma

Czyszczenie samochodu — praktyczny tutorial

Czyszczenie samochodu — praktyczny tutorial

Lato sprzyja wycieczkom samochodowym, bo tylko tym środkiem transportu dojedziemy dokładnie do naszego wymarzonego celu. Auto jest idealne na krótkie wypady nad jezioro, w góry czy nad morze, zwłaszcza gdy wybierasz mniej znany kierunek. Zmieści wszystkich  i wszystko, co potrzebne na wyjazd z rodziną lub znajomymi. Jednak, żeby było Wam komfortowo w czasie podróży, trzeba je posprzątać. A po powrocie? Cóż… Czyszczenie samochodu jest nieuniknione. Aby uzyskać najlepsze efekty i zaoszczędzić czas, zrób to z nami krok po kroku:

1. Wyjmij wszystko, co da się wyjąć!

Do tego będziesz potrzebować więcej miejsca. Może być to garaż, a najlepiej podwórko. Na początku dostęp do gniazda elektrycznego nie będzie Ci potrzebny, ale przyda się przy myciu dywaników i czyszczeniu tapicerki. Sprzątanie samochodu rozpocznij od wyciągnięcia wszystkich luźnych przedmiotów. Sprawdź schowki i kieszenie przy fotelach, a na końcu bardzo ostrożnie wyjmij dywaniki (wycieraczki), żeby nie rozsypać piasku wewnątrz.  

2. Odkurzanie wnętrza samochodu

Potrzebujesz: 

W niektórych samochodach możesz zdemontować fotele lub częściowo je rozłożyć. Przednie przesuń maksymalnie do tyłu — w ten sposób uzyskasz lepszy dostęp do szyn i podłogi pod nimi. W sprzątaniu wnętrza samochodu najlepiej sprawdzi się odkurzacz bezprzewodowy. Po wyciągnięciu pionowej rury otrzymasz wygodną, podręczną wersję, która doskonale wyczyści tapicerki, sufit i podłogę w samochodzie, a także schowki, klamki oraz kratki wentylacyjne. Jaki jest sposób na zakamarki? Użyj pędzelka! Jedną ręką wymiataj kurz, a drugą przytrzymaj odkurzacz, który wciągnie nieczystości. 

 

 

Zobacz także: Jesienne porządki. Sprawdź, jakie odkurzacze ułatwią Ci pracę

Podróżujesz z psem? Przy czyszczeniu foteli i wykładziny wykorzystaj mini turboszczotkę. Obrotowy wałek ze specjalnym włosiem doskonale zbierze sierść zwierząt, włosy i nitki. Poniżej możesz obejrzeć Zeegma Zonder Klaar w akcji: 

3. Mycie progów i gumowych dywaników  

Przyda Ci się:

Sposób na większe zabrudzenia? Odradzamy gąbki i wilgotne ściereczki, bo zdziałają niewiele i szybko się pobrudzą. Czas na coraz bardziej popularną myjkę parową, która Ci przyda się także w kolejnych krokach. Z tym wielozadaniowym urządzeniem sprzątanie samochodu będzie znacznie szybsze i skuteczniejsze, a także ekologiczne — nie wymaga użycia detergentów. Dzięki różnym końcówkom wyczyścisz gładkie powierzchnie, szczeliny i tapicerkę. Do mycia gumowych dywaników wykorzystaj standardową dyszę, do czyszczenia progów przyda się giętka przedłużka i dysza kątowa.


Zobacz także: Czyszczenie parowe – prawda i mity

4.  Czyszczenie foteli samochodowych

Metodę należy dostosować do rodzaju obicia. W samochodach stosowane są 4 rodzaje tapicerek:

    • Skórzana — po odkurzeniu tapicerki, należy przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Uważaj z ilością wody, bo jej nadmiar może źle na nią zadziałać! Następnie użyj preparatu do skóry naturalnej. Możesz wybrać wersję 3 w 1, która usunie zabrudzenia, a jednocześnie przywróci kolor i blask. Balsam należy nałożyć miękką szmatką i delikatnie wetrzeć w obicie.
    • Ekoskóra — jest łatwiejsza w czyszczeniu niż naturalna. Wystarczy ciepła woda z odrobiną mydła i miękka ściereczka (najlepiej z mikrofibry). Możesz skorzystać z kosmetyków do skóry ekologicznej.
    • Alcantra — to tworzywo sztuczne, przypominające w strukturze zamsz. Do jej czyszczenia nie należy stosować pary wodnej, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury może ona utracić miękkość i elastyczność. Taka tapicerka czasem ulega zmechaceniu — nadmiar włókien usuniesz golarką do ubrań. Następnie przetrzyj całość delikatnie zwilżoną bawełnianą ściereczką.  
    • Materiałowa — aby odświeżyć tekstylną tapicerkę, sięgnij po myjkę parową. Tym razem będzie Ci potrzebna końcówka z frotką, która pochłonie nawet trudne do usunięcia plamy. Ponadto, wysoka temperatura pary zdezynfekuje czyszczoną powierzchnię, usuwając szkodliwe drobnoustroje, bakterie, roztocza i grzyby — to idealne rozwiązanie dla alergików. 

 

 

Zobacz także: Wielkie wiosenne sprzątanie – jak wykonać je szybko i perfekcyjnie? 

5. Mycie szyb od środka

Jeśli podróżujesz z dziećmi, doskonale znasz ten temat. Jak usunąć tłuste plamy na szybach? Możesz posłużyć się tradycyjną metodą, używając płynu do mycia szyb i miękkiej ściereczki. Jednak mając pod ręką myjkę parową, warto sięgnąć po nią kolejny raz. Do powierzchni gładkich — szyb i luster, przeznaczona jest ściągaczka z nakładką, która radzi sobie nawet z zaschniętym brudem i nie zostawia smug. To zdecydowanie szybsze rozwiązanie od ręcznego mycia szyb w aucie!  

6. Czyszczenie kokpitu

Potrzebujesz:

  • ściereczki z mikrofibry,
  • antystatycznej pianki do wnętrza.

Kokpit to nie tylko plastikowe, ale także gumowe i winylowe elementy, o które trzeba odpowiednio zadbać. Kurz zetrzesz delikatną, wilgotną ściereczką — mikrofibra będzie do tego idealna, bo nie pozostawi śladów i zarysowań. Nie zapomnij o zagłębieniach przy drążku do zmiany biegów, wnętrzach drzwi czy osłonach przeciwsłonecznych! Na koniec użyj antystatycznej pianki lub płynu do wnętrz samochodów, które zapobiegną osadzaniu się kurzu w najbliższym czasie.

Urządzenia sprzątające o wszechstronnym zastosowaniu

Zarówno odkurzacz pionowy, jak i myjkę ciśnieniową, wykorzystasz także (albo przede wszystkim) podczas porządków w domu. Odkurzacz jest doskonały do czyszczenia podłóg, dywanów i półek. W zestawie zawarta jest turboszczotka LED z dwiema wymiennymi rolkami — do twardych i miękkich powierzchni. Z kolei myjka parowa przywróci czystość Twojego piekarnika, kuchenki, kanapy, foteli, szyb, luster i kabiny prysznicowej. Przyda się także do prac w ogrodzie, np. do czyszczenia gresu czy kostki brukowej. A może już znasz naszych dwóch dzielnych pomocników do zadań specjalnych? Sprawdź, jak sobie poradzą w sprzątaniu Twojego auta!